Plany i refleksje

Po raz drugi uczestniczymy w programie Trudny temat - weź to na warsztat. Mamy nieco więcej doświadczenia niż pół roku temu... choć wciąż wiele w nas pytań i poszukiwań.

Mając już zeszłoroczne doświadczenia w organizacji akcji #dodaj1, sprawnie ruszyliśmy z przygotowaniem tegorocznych działań. Podczas poniedziałkowego spotkania zespołu ustaliliśmy najważniejsze rzeczy:
  • chcemy kontynuować akcję #dodaj1;
  • planujemy rozmawiać o formach wspierania dzieci z domów dziecka, m.in. poprzez formę "rodzina zaprzyjaźniona";
  • wiemy, że jednorazowy happening to za mało;
  • chcemy ponownie zorganizować akcję w przestrzeni miejskiej, ale musimy poczekać do wiosny oraz... wybrać jednak inny termin niż 01.06... aby nikt nie miał wątpliwości, że to warsztaty nie tylko dla dzieci ;-)
  • chcielibyśmy rozszerzyć nasze działania, ponieważ naszym celem jest rozmowa o tym, że...

każde dziecko powinno mieć kogoś bliskiego, kogoś dla siebie ważnego...

W tym semestrze chcielibyśmy rozwinąć swoje umiejętności w zakresie skutecznych rozmów na trudne tematy z różnymi grupami. Jak rozmawiać o samotności dzieci z dorosłymi? A jak z dziećmi? To przecież wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Trzeba być delikatnym, wrażliwym., wykazać się empatią i uważnością.

W związku z zeszłoroczną akcją zostaliśmy zaproszeni przed uczniów klasy III do odwiedzin olsztyńskiej szkoły podstawowej. Dzieci razem ze swoją wychowawczynią, Karoliną Gaweł, śledziły działania naszego zespołu podczas wiosennych przygotowań do czerwcowej akcji. Jak rozmawiać z dziećmi o akcji #dodaj1? Jak opowiadać o potrzebach dzieci z domów dziecka? Zastanawialiśmy się nad tym... i kilkoma innymi kwestiami.

Ostatecznie wymyśliliśmy plan warsztatów... ale o tym w kolejnym wpisie.